Ceylan Ertem: Yıldız Tilbe şarkılarını 3 yıldır söylemiyorum

Şarkıcı Ceylan Ertem, Yıldız Tilbe’nin şarkılarını sokak hayvanlarına yönelik ifadelerinden dolayı söylemediğini açıkladı.

Ertem paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Şu konuya da bi açıklık getireyim; hayatımda 1 Yıldız Tilbe coverı söyledim, El Adamı. Harika düzenledik Yıldız Abla da ‘bu senin şarkın’ diyerek destek oldu, bedava verdi söylemem için. Sonra orijinal 2 bestesini hediye etti. Çok severek kaydettik, çaldık. Beğendi. Sağ olsun. Beni dinleyip, sevip kendisi aradı bir akşam. Tanışmak için asla ben aramadım, uğraşmadım. Çok sevinmiştim aramasına, hemen şarkı hediye etmesine. Çook severdim. Kalemini, sesini. Hatta birçok konudaki duruşunu. Acayip zeki ve anarşist bir tipti, bayılıyordum. Yalan yok! Ancak benim en hassas olduğum konulardan biri hayvanlar, ne yazık ki aynı fikirde değilim kendisiyle. Olabilir. Hala en iyi şarkıcılardan, en hissiyatlı şarkı yazarlarından biri benim kalbimde. Onun gibisi az bulunur. Ancak 3 sene olmuştur belki, söylemiyorum şarkılarını çünkü çok üzgünüm savunduğu şeyle ilgili.”

‘BU DÜNYA BANA GÖRE HAYVANLARIN CEHENNEMİDİR’

Ertem sözlerine şöyle devam etti:

Ekmek yediği kaba sıçtı yazanlara sözüm; ‘Köpekler zehirlensin’ diyen anam olsa ilişkimi keserim. Valla da billa da. Herkesin var bazı kırmızı çizgileri… Benim Yıldız Abla’nın şarkılarını söylememem Yıldız Abla’dan hiçbir şey eksiltmez. Zaten bence El Adamı’nı onun kadar iyi kimse yorumlayamadı, hiçbir şarkısını belki de. Fikir ve duruş ayrılıkları yaşayabiliriz. Bana kattıkları ve hediyeleri için her zaman teşekkürüm sonsuzdur. Ancak ben böyle olduğum için Ceylan Ertem’im. 2006’dan bu yana 10 albüm yayınladım. İçinde pop, caz, funk, disco, arabesk, türkü ne ararsan var. Belki tutarsız diye eleştirebilirsiniz bu külliyatı. Bir tutarlılığım varsa o da bazı konulardaki duruşum, hassasiyetimdir. Gururla!

20 yıldır et yemiyorum. Barınaktan kurtardığım 6 köpek 5 kedim var ve sayısız hayvana yardım etmeye çalışıyorum gücüm yettiğince. Bu dünya bana göre hayvanların cehennemidir. İnsan ise en vicdansız yaratıktır benim gözümde.

İzin verirseniz 40 yaşımda bazı kararlar alabileyim. İstediğim şarkıyı söyleyip, istemediğimi söylemeyeyim. Yıllar ve yollar geçiyor, değişiyorsun. Sen birileriyle yan yana duramıyorsun. Bu kadar basit. Sen de değişebilirsin ve o da artık şarkını sana söyletmek istemeyebilir.

Ancak dediğim gibi Yıldız Tilbe binlerce isimden çok daha dev bir şarkıcı ve şarkı yazarıdır. Bu değişmez bir gerçek. Düşünce yapısını ise artık paylaşmıyorum.

(O, ne zaman köpekler öldürülsün dese benim içim acıyor, keşke böyle olmasaydı ama oldu)

Saygılar.”

Yıldız Tilbe sokak hayvanları için, “Sahipsiz köpekler hayvan barınaklarında toplanıp aklı başında, hayvansever görevliler tarafından bakılmalıdır. Saldıran köpek gruplarına bulundukları bölgenin halkı zehirli et versin hepsi gebersin, insan parçalamak nedir ya?” ifadelerini kullanmıştı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x